Prinsjesdag: veranderende arbeidsmarkt vraagt om begeleiding

do 17 sep 2026

De Troonrede van 15 september bevatte geen specifieke plannen voor de beroepsgroep van coaches en andere professionele begeleiders. Toch zijn er verschillende ontwikkelingen genoemd die raken aan het werkveld. Het kabinet zet in op een arbeidsmarkt waarin mensen zich blijven ontwikkelen, langer kunnen meedoen en zich kunnen aanpassen aan grote veranderingen in werk.

Een van de speerpunten is het aantrekken, opleiden en behouden van talent voor cruciale sectoren, zoals AI, digitalisering, energie en biotechnologie. De Talentstrategie die het kabinet deze zomer presenteerde, wordt verder uitgewerkt. Daarbij gaat het niet alleen om studenten: talentontwikkeling loopt volgens het kabinet van mbo en hbo tot de universiteit en de werkende bevolking. Voor 2027 is hiervoor €668 miljoen beschikbaar; dit bedrag loopt structureel op tot bijna €1,3 miljard.

Ook de veranderende aard van werk krijgt aandacht. Digitalisering en AI ontwikkelen zich snel. Het kabinet wil de kansen daarvan benutten en de ontwikkelingen tegelijkertijd in goede en veilige banen leiden. Dat maakt vragen over professionele ontwikkeling, loopbaan en de veranderende betekenis van werk steeds relevanter.

Daarnaast legt het kabinet meer nadruk op preventie. In de Troonrede wordt gepleit voor meer aandacht voor gezondheid, waarbij een zorgvraag niet automatisch een medisch antwoord hoeft te krijgen. Die verschuiving raakt aan het bredere gesprek over preventie, mentale gezondheid en begeleiding voordat problemen escaleren.

Voor zelfstandig werkende coaches is vooral de aangekondigde Zelfstandigenwet van belang. Die moet zzp’ers ruimte geven om te ondernemen en tegelijkertijd schijnzelfstandigheid tegengaan. Volgens de Troonrede moet de wet zorgen voor meer duidelijkheid en voorkomen dat opdrachtgevers opdrachten aan zelfstandigen laten vallen uit angst voor boetes achteraf. Het kabinet had in maart al aangekondigd de wet verder uit te werken.

De plannen plaatsen professionele begeleiding daarmee in een bredere ontwikkeling: werkenden moeten zich blijven ontwikkelen, organisaties moeten omgaan met technologische veranderingen en de arbeidsmarkt moet mensen ruimte bieden om mee te blijven doen. Wat dit in de praktijk betekent voor de rol en positie van coaches, loopbaanbegeleiders en andere professionals die mensen en organisaties begeleiden, wordt de komende jaren duidelijker.

Referenties

 

Naar het overzicht